Parozábrana neboli parotěsnící vrstva je speciální fólie, která má za úkol omezit nebo zcela zabránit prostupu vodních par. Její funkcí je zamezit pronikání vzdušné vlhkosti z interiéru objektu do konstrukce stavby (zejména do konstrukce střechy). Brání tak srážení vodních par v konstrukci a tím ji chrání a prodlužuje její životnost.
Parozábrana se používá zejména při zateplování střech, příp. stěn dřevostaveb. Zásadní pro správnou funkci parozábrany je její dokonalé provedení s utěsněním veškerých spojů a napojení na konstrukci. Rozhodně se nevyplatí nahradit parozábranu obyčejnou fólií.
Rozdělení parozábran
V podstatě lze parozábrany rozdělit na dvě skupiny:
- Parobrzdy, které vzdušnou lehkost propouští pouze částečně
- Parozábrany, které brání prostupu vzdušné vlhkosti zcela.
Záleží na jejich parotěsnosti, která je určena difuzním odporem. Čím je difuzní odpor vyšší, tím menší je paropropustnost. Od toho se odvíjí použití jednotlivých druhů parozábran. Obecně platí, že čím více je vlhkosti v objektu, tím nepropustnější by měla být osazena parozábrana.
Kalkulace ceny - zateplení střechy
Na trhu je poměrně velký výběr různých druhů parozábran s různými specifickými doplňkovými funkcemi. Záleží proto vždy na konkrétních požadavcích a použití. Nebojte se proto zeptat se prodejce, zda se daná parozábrana hodí pro váš účel.
Parozábrana ve skladbě střechy
Při zateplení střechy je použití parozábrany naprosto nezbytné. Stejně tak je ale důležité i její správné umístění. Častou chybou totiž bývá, že dojde k záměně parozábrany a pojistné hydroizolace. Dejte proto pozor, kam kterou fólii osadíte.
Pojistná hydroizolace má totiž zcela odlišnou funkci než parozábrana. Úkolem pojistné hydroizolace je ochránit střešní konstrukci v případě zatečení dešťové vody pod střešní krytinu. Na druhou stranu ale musí být schopna propouštět vodní páry pryč ze střešní konstrukce.
Pojistná hydroizolace se proto umísťuje mezi střešní krytinu a zateplení, kdežto parozábrana musí být umístěna na zateplovací vrstvu ze strany interiéru, kde brání prostupu vlhkosti z místnosti do tepelné izolace a tím jejímu poškozování. Pamatujte si tedy, že parozábrana patří vždy před tepelnou izolaci směrem z interiéru.
TIP pro vás: Zajímá vás, na kolik vás přijde zateplení střechy? Spočítáme vám cenu zateplení střechy.
Montáž parozábrany
Jak už jsme uvedli, tak parozábrana se obvykle osazuje na tepelnou izolaci střechy, ze strany interiéru, a to tak, že je umístěna mezi vrstvami tepelné izolace, ale ne hlouběji než cca v první pětině tloušťky tepelné izolace ze strany interiéru. Pokud by byla parozábrana umístěna hlouběji ve střešní konstrukci (tedy dále od interiéru), mohlo by docházet ke kondenzaci vlhkosti v tepelné izolaci střechy. Toto použití má rovněž výhodu v tom, že se snižuje riziko následného poškození parozábrany (například při upevňování zařizovacích předmětů pomocí hmoždinek).
Lepení parozábrany
Pro lepení parozábrany se používají k tomu určené speciální pásky. Rozhodně se nesnažte ušetřit a lepit parozábranu obyčejnými páskami nebo jinými různými náhražkami, do budoucna by vám tato momentální „úspora“ přinesla jenom další komplikace a značné výdaje.
K lepení parozábrany lze dále použít i těsnící tmely, které jsou zvláště vhodné pro přilepení parozábrany ke stěnám.
Dbejte na dokonalé utěsnění
Je důležité, aby byly jednak jednotlivé pásy parozábrany slepeny k sobě, ale zároveň musí být parozábrana přilepena k nosným konstrukcím střechy, ke štítovým zdím, ke střešním oknům apod. Dále musí být perfektně utěsněny veškeré prostupující konstrukce, jako například odvětrávací systém, kabelové vedení apod. Stejně tak i v případě, že se vám parozábrana někde poškodí, například se natrhne, je nutné ji opravit zalepením páskou nebo zatmelit, případně překrýt záplatou z dalšího pásu parozábrany.
Dokonalé utěsnění parozábrany je podstatné pro její správnou funkci, proto to rozhodně nezanedbejte.