Valbová střecha

soutez

Mezi velmi oblíbené typy střech patří kromě sedlové a pultové i střecha valbová. Valbová střecha je oblíbená pro možnost praktického vybudování podkrovních prostor, ale i pro rozsáhlé možnosti užití různých střešních krytin.

Jak vypadá valbová střecha?

Tento typ střechy se vyznačuje šikmými plochami na všech stranách, které se setkávají v hřebeni, čímž vytvářejí charakteristický tvar, který je nejen atraktivní, ale také efektivně odvádí vodu a sníh.  Valbová střecha je charakterizována následujícími rysy:

  1. Šikmé plochy: Na rozdíl od sedlové střechy, která má pouze dvě šikmé plochy, má valbová střecha čtyři šikmé plochy, které se sklání směrem k okrajům budovy. Tím vzniká tvar podobný pyramidě nebo jehlanu.
  2. Hřeben: Hřeben střechy je vytvořen tam, kde se setkávají šikmé plochy. U valbové střechy hřeben obvykle probíhá podél dlouhé osy budovy.
  3. Valby: Ocasní části střechy, které se sklánějí na všech čtyřech stranách, se nazývají valby.

Valbová střecha je tedy nejen praktická díky své funkčnosti, ale také přispívá k celkovému designu budovy, což ji činí populární volbou v moderní architektuře.

Valbová střecha je oblíbená pro možnost praktického vybudování podkrovních prostor.
Valbová střecha je oblíbená pro možnost praktického vybudování podkrovních prostor

Valbová střecha se používá na objektech s obdélníkovým půdorysem. Sklon i typ střešní krytiny si můžete zvolit podle osobních preferencí, ale měly by odpovídat povětrnostním podmínkám, které panují v dané oblasti. Architektonicky se však valbová střecha hodí do jakékoli zástavby nebo okolní krajiny.

Dalším znakem valbové střechy je výška uložení okapů, pokud jsou okapy po celém obvodu ve stejné výšce jedná se skutečně o střechu valbovou. V případě, že jsou okapy v určitých místech výše položené, jedná se o střechu polovalbovou.

Krov valbové střechy

V případě valbové střechy je možné použít pro střešní konstrukci jak klasické krovy, tak i střešní vazníky. Záleží především na tom, zda chcete podstřešní prostor využít k vybudování podkroví.

Tak jako u jiných střech tak i valbové střechy platí, že klasické krovy jsou nákladnější na realizaci, ale dovolují při vyšším sklonu střechy pohodlné obývání podkroví. Zde je však nutné zdůraznit, že pro výstavbu obytného podkroví je nutné volit střechu s větším sklonem. Při malém sklonu by bylo podkroví příliš stísněné a vyšší náklady na klasické krovy by byly zbytečně vynaloženou investicí.

Příhradové vazníky

V případě příhradových vazníků se pak podkroví stává neobyvatelným, ale konstrukce příhradových vazníků je rychlá a podstatně levnější. Pokud tedy neplánujete obytné podkroví nebo chcete střechu s nízkým sklonem, je jistě ekonomičtějším řešením konstrukce ze střešních vazníků. V případě, že byste chtěli střechu s větším sklonem a tím pádem i s větší délkou vazníků, musíte počítat s tím, že vazníky budou spojovány, což celou konstrukci výrazně prodraží a je tak lepší volit střechu s klasickými krovy.

Specifikem valbové střechy z příhradových vazníků je problém s příliš dlouhým přesahem nároží. Příliš dlouhé nároží je nestabilní a časem může docházet k viditelným deformacím.

Optimální sklon valbové střechy

Jak již bylo řečeno v úvodu, valbová střecha může mít libovolný sklon. Ten se odvíjí především od toho, zda budete využívat podstřešní prostor jako obytné podkroví. Na sklon střechy má vliv rovněž typ zvolené střešní krytiny. Střešní krytiny mají specifické požadavky na minimální (bezpečný) sklon. Například pálené tašky vyžadují sklon kolem 30°, zatímco některé plechové krytiny mohou spolehlivě fungovat i při nižších úhlech.

Sklon menší než 25°

Jestliže jste se rozhodli pro valbovou střechu s nízkým sklonem, budete jistě volit jako střešní konstrukci výše uvedené vazníky. Při sklonech menších než 25° se však musíte vzdát pálených střešních tašek jako střešní krytiny, protože u většiny z nich je za bezpečný sklon považován sklon větší než 25°. Ačkoli je udávaný minimální sklon u mnohých nižší, zvyšují se náklady na takovou střechu, protože je potřeba přidat speciální bezpečnostní prvky. Například prejzové střechy, které znáte s jižních Čech, musí být při menších sklonech nejen usazovány do speciální malty, ale ještě zajištěny speciálními prvky.

Ideální střešní krytinou pro valbové střechy s nízkým sklonem jsou především plechové střešní krytiny a bitumenové šindele. Stejně obezřetní jako u pálených střešních tašek musíte být i u tašek betonových.

Může vás zajímat:

Sedlová střecha – jaké jsou její výhody?

Kolik stojí nová střecha